Max & Max MXMC140W Gan Wall Charger, White
Shops offering this product
Shop
Delivery / delivery time
Price
Related products
Max & Max Smart Premium 3 Port 65Watt GaN Wall Charger
Momax 1-Charger Flow PD 35W 2 Ports Gan Wall Charger - White
35W GaN TechIncreased energy-efficiency, faster charging than a traditional charger.GaN ChargingTransparent designSupports PD fast charging USB-C outputMax 35W output
Momax 1-Charger Flow Plus PD 80W 3 Ports Gan Wall Charger - White
80W GaN TechIncreased energy-efficiency, faster charging than a traditional charger. Support laptops and tablets charging.GaN ChargingTransparent designSupports PD fast charging USB-C+USB-A outputMax 80W output
Belkin BoostCharge Pro 140W 4-Port GaN Wall Charger - White
Power a laptop and 3 additional devices with our 140W 4-Port GaN Wall Charger. Three USB-C PD ports offer fast charging for all compatible devices, with a convenient USB-A port for standard charging.Features:4-port GaN charger includes 3x USB-C and 1x USB-A portsCharge up to 4 devices simultaneously with 140W of total powerUSB-C PD 3.1 charges a MacBook Pro 16” from 0-50% in 30 minutes*Integrated GaN technology provides a high-power, efficient chargeSupports fast charging of most PD3.1 (EPR) and PD3.0 enabled devices.Travel-friendly foldable prongs (US only)Charger made with recycled plastic products** and comes in 100% plastic free packaging
Belkin USB-C Gan Wall Charger 30W White
Experience next-level charging with advanced GaN technology. This addition to our charging family offers fast charging for your device in an exceptionally compact and convenient size. Gallium nitride (GaN) is a high-performance alternative to the traditional silicon used in charging devices. GaN transistors produce less heat, allowing components to be closer together, which means you get a much smaller charger with all the power of a big one.For powering up at home or on the go, our 30W USB-C GaN Charger provides fast charging for USB-C PD-enabled devices. Charge a MacBook Air from 0–50% in just 70 minutes or fast charge an iPhone 8 or later from 0–50% in 30 minutes.Built-in protection keeps your devices safe from overcurrent and overvoltage damage. USB-C Power Delivery certification ensures reliable performance with all compatible devices.Our wall charger supports a wide range of devices, including those from Samsung and Google as well as MacBook Air, iPad Pro, and iPhone (charging ca…
Belkin USB-C PD Gan Wall Charger 60W White
Experience next-level charging with the 60 W GaN charger. It offers high-speed charging for laptops, tablets, or smartphones in an extraordinarily small and convenient size.Gallium nitride (GaN) is a high-performance alternative to the traditional silicon used in charging devices. GaN transistors produce less heat, allowing components to be closer together, which means you get a much smaller charger with all the power of a big one.At home, work, or on the go, you'll enjoy up to 60 W of fast charging power for USB-C PD-enabled devices.The 60 W charger features an advanced, highly integrated GaNFast chipset that creates an exceptionally compact charging solution. GaNFast power ICs came from years of research and development. GaN semiconductors have the potential to convert power up to 100x faster than silicon, which means smaller, lighter, faster chargers.Connect any compatible device with peace of mind. Overcurrent and overvoltage protection keep laptops, tablets, and smartphones safe w…